Dobroty ze starého chleba
Nevíte si rady se starším chlebem?
Znáte to všichni. Doma vám zůstal tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, a vyhazovat ho je taky škoda.
Chleba zapečený s jablky a paštikou
Na 2 porce potřebujete: 4 krajíce starého chleba, libovolnou paštiku (já jsem použila Májku), 1 jablko, hrst petrželky, hrst strouhaného sýra, 2 lžíce sádla.
Postup: Pekáček nebo plech vymažte sádlem a troubu roztopte na 180 stupňů Celsia. Krajíce chleba namažte paštikou, položte na ně plátky jablka zbaveného jádřince a posypte nasekanou petrželkou. Takto připravené chleby položte na plech a vložte asi na 10 minut do trouby. Pokud vám doba zůstal zbytek tvrdého sýra, před koncem pečení (asi po 7 minutách) jím krajíce posypte a zapečte. A jak píše jeho autorka Helena Polášková: „Fantazii se meze nekladou, já chleba někdy ochucuji kromě paštiky i rozetřeným česnekem.“
Vrabčí hnízdo
Na 2 porce potřebujete: 3 krajíce chleba, olej na smažení, 70 g slaniny, salámu nebo jiné dobré uzeniny, 4 vejce, sůl a pepř.
Postup: Na 1 pánev se vejde jedna pořádně velká, respektive 2 menší porce. Krajíce staršího chleba nakrájejte na asi 1 cm široké nudličky a spolu s na kousky pokrájenou uzeninou nebo slaninou opečte na rozpáleném oleji. Já jsem třeba použila kousek točeného salámu. Když chleba začíná zlátnout, rozklepněte na něj vajíčka, zlehka osolte a opepřete a vajíčka nechte „zatuhnout“. Čtenářka Valerie ještě doporučuje vše zasypat strouhaným tvrdým sýrem.
Chlebové placičky
Na 2 porce potřebujete: 4 krajíce starého chleba, 1–2 vejce (záleží na jejich velikosti), podle potřeby strouhanku, 4 stroužky česneku, sůl, pepř, kmín, majoránku a cokoli, co vám doma zbylo – třeba kysané zelí nebo kousek uzeniny.
Postup: Krajíce chleba namočte i s kůrkou do vody, a když jsou úplně měkké, všechnu vodu z nich vymačkejte a vložte je do mísy. Přidejte česnek, sůl, pepř, kmín a majoránku (případně i cokoliv navíc) a vše smíchejte dohromady. Pokud hmota nebude držet pohromadě, přidejte trochu strouhanky. Na pánvi nebo fritéze rozpalte olej, z těsta vytvarujte placičky a ty na něm osmažte dozlatova. „U nás tyhle placičky moc chutnají, hlavně chlapi si je rádi dávají k pivu. Posledně jsem do nich přidala i nastrouhaný suchohřib,“ píše čtenářka Emilie Leipertová.
Tip redaktorky: Jestli jste někdy dělali zelné placky (Michalův recept na ně najdete zde), tak jistě víte, že cokoli s kysaným zelím má problém držet pohromadě. Pro jistotu tedy klidně na uvedené množství dejte vajíčka opravdu dvě – ať jsou velká jakkoli :-).
Chlebová pizza
Na 2 porce potřebujete: 3–4 krajíce chleba, 2 vejce, olej na smažení a „cokoli, co byste si dali na pizzu“. Já jsem použila 70 g plátků slaniny, 2 rajčata, hrst černých oliv a 2 beraní rohy.
Postup: Chleba pečlivě obalte v rozšlehaném vajíčku a vyskládejte jím dno pánve. Navrch poskládejte, co vás napadne – slaninu, papriku, rajčata, olivy, tuňáka, kolečka cibule, plátkovaný nebo strouhaný sýr, beraní rohy, feferonky… Pánev dejte na plotnu, z boku chleba zakápněte trošičkou oleje (pokud máte nepřilnavý povrch, není potřeba ani to), přikryjte ji pokličkou a chvíli pomalu duste, vše bude hotové asi za 5 minut. A Vinko Kadečka, od kterého mi recept přišel, má i svůj tip: „Dá se to jíst i studené, ale teplé je to mnohem lepší, skvěle se to hodí třeba jako pořádná snídaně!“
Kuře na bramboráku - super změna,
SUPER MŇAMKA
POTŘEBNÉ PŘÍSADY
Kuřecí stehýnka, 5 větších brambor, 20dkg ang. slaniny, 1 cibule, 3 vejce, 3 housky, mléko,sůl, majoránku, ml. kmín, koření na pečené kuře, máslo na vymazání plechu.
POSTUP PŘÍPRAVY
Brambory nastrouháme nahrubo, osolíme a vymačkáme z nich šťávu, přidáme osmahnutou slaninu na cibulce, namočenou a vymačkanou housku v mléce,nakrájenou na kostičky, všechno koření a celá vejce. Vypracujeme těstíčko, které dáme na vymazaný plech a na to poklademe okořeněné kuře. Pečeme nejdříve kuře pokladené obráceně a pak ho otočíme normálně, aby byla udělaná kůrka.
STŘAPATÉ ŘÍZEČKY
|
|
Pokud nesmíte smažené a přesto máte chuť na řízek, zkuste si udělat střapaté řízky v troubě...
|
|
|
Kuřecí maso (ale lze udělat i z krůtího nebo třeba z ryb) nakrájejte na menší plátky.
|
|
|
Dále si připravte: bílý neochucený jogurt, vajíčko, česnek, sůl a koření dle chuti.
|
|
|
Do jogurtu prolisujte stroužek česneku, osolte, přidejte vajíčko a okořeňte. Zamíchejte a naložte do této směsi kuřecí maso - nejlépe přes noc :-)
|
|
|
Na obalení si připravte tvrdý sýr (lépe nějaký tučnější) a strouhanku.
|
|
|
Směs na obalování smíchejte ze strouhanky a strouhaného sýru v poměru cca 1:1.
|
|
|
Obalujte řízečky a pokládejte na plech vyložený pečícím papírem.
|
|
|
Upečte v troubě nastavené na 180st - cca 20 minut. Řízky musí chytnout barvu.... a pozor... ke konci dejte jen vrchní pečení a nestane se vám to co mě - zespodu sýr maličko "chytnul" :-)
POTŘEBNÉ PŘÍSADY
4 vejce; 180 g cukru; 6 až 8 lžic hladké mouky; 250 g nastrouhaných jablíček (asi tak 2 až 2 a půl středně velkého jablíčka); skořice a cukr na posypání jablíček
POSTUP PŘÍPRAVY
Plech vyložíme pečícím papírem, nastrouhaná jablíčka rozložíme na plech, posypeme skořicí a eventuelně cukrem.
Ušleháme vejce a cukr, až je hmota hustá. POZOR - vejce s cukrem se musí šlehat opravdu dlouho, až vznikne poměrně hustá kaše. Do ušlehané kaše lehce vmícháme mouku a nalijeme na jablíčka.
Dáme péct na zhruba 15 až 20 minut .
Po upečení otočíme papír nahoru a ještě teplé stočíme, po vychladnutí pocukrujeme nebo polijeme nějakou polevou.
15 tipů, aby se linecké zaručeně povedlo
Cukroví z lineckého těsta patří ve většině domácností k těm nejoblíbenějším. Chutná dětem i dospělým.
Nejoblíbenější jsou na pečení cukroví křehká linecká těsta. Dobrý výsledek však závisí na kvalitních přísadách, vhodné teplotě a správném zpracování. Pak už je vše hračka.
1. Lepší je používat moučkový cukr, protože hrubé krystaly se v pečivu nerozpustí a zanechávají tečky.
2. Do každého těsta patří špetka soli, protože zvýrazní sladkou chuť a aromatické látky.
3. Důležité je, aby měly všechny suroviny na těsto teplotu pod 20 °C.
4. Tuk nastrouhejte na hrubém struhadle a s ostatními surovinami nejdřív dobře promíchejte vidličkou. Můžete použít i elektrický mixér nastavený na nejnižší rychlost.
5. Hmotu zpracujte rychle co nejstudenějšíma rukama. Pozor! Těsto nesmíte propracovávat příliš dlouho, aby tuk nezměkl a nenasákl se do mouky. Těsto by se tím spařilo, špatně by se tvarovalo a po upečení by bylo tvrdé a drobivé.
6. Pokud do lineckého těsta zapracujete pár kapek octa, nebude se pak
drobit. Když do vajec na křehké linecké těsto přidáme trochu citronové šťávy, bude pak ještě křehčí a lehčí. Stejného efektu docílíte, když k mouce přidáte trochu škrobové moučky.
7. Zpracované těsto dejte vždy odležet do chladničky. Nejlepší je ho zadělat den předem, vydrží čtyři dny.
8. Nejvhodnější pro tvarování je teplota těsta 10–15 °C. V chladničce z něj oddělte pokaždé jen menší část a z té tvarujte kousky, aby zbytečně celé nezteplalo.
9. Pokud se těsto zahřeje a spaří, pak praská, lepí se na vál a drobí. Jeho záchrana je dost obtížná. Nepřidávejte mouku, raději ho dejte na chvíli do chladničky, případně zkuste přikápnout trošku studené vody. Nebo alespoň část zapracujte do nového těsta.
10. Váleček se nebude na těsto lepit, když ho předem vložíte do mrazáku nebo tence potřete olejem.
11. Vyválejte plát rovnoměrně, aby byly všechny kousky stejně silné, upekly se současně a tenčí se nepřipálily.
12. Aby se těsto dobře vypichovalo, formičky musí být úplně suché (občas je proto vložte do mouky).
13. Po upečení hned cukroví sundávejte z plechu, jinak se může přilepit.
14. Když nejde odloupnout, podložte
plech mokrou utěrkou.
15. Neplněné linecké uchovávejte v suchu – třeba v plastových či plechových krabicích vyložených ubrouskem. Naplněné uložte do chladu buď v papírové krabici (do komory, na balkon či na verandu – pozor na slunce, dobrá ochrana je polystyren), anebo v uzavřeném plastovém boxu do ledničky.
Foto: profimedia. cz Převzato:Blesk.cz
|
Tři recepty na výborné vanilkové rohlíčky
Rohlíčky z lískových ořechů
Ingredience:
- 300g hladké mouky
- 80 g moučkového cukru
- 100 g jemně strouhaných lískových oříšků
- 1/2 vanilkového cukru
- 220 g másla
- citronová kůra
- 2 žloutky
- moučkový cukr smíchaný s vanilkovým cukrem
Postup:
Ze všech surovin zpracujeme těsto, které necháme odpočinout v chladu. Z těsta válíme válečky, které krájíme a tvarujeme do rohlíčků. Pečeme na 180 stupňů v předehřáté troubě do té doby, až zezlátnou. Horké je obalujeme v moučkovém cukru s vanilkovým cukrem.
Babiččiny rohlíčky
Ingredience:
Postup:
Těsto si stejně zpracujeme jako v prvním receptu. Do těsta přidáme rozdrcené vlašské ořechy. Všechny sypké suroviny prosejeme, aby rohlíčky byly nadýchané. Těsto necháme půl hodiny odležet v lednici. Rohlíčky pečeme na 180 stupňů v předehřáté troubě dorůžova. Ještě teplé je obalujeme v moučkovém cukru.
Tradiční vanilkové rohlíčky
Ingredience:
- 250 g hladké mouky
- 200 g másla
- 100 g mletých ořechů
- 70 g moučkového cukru
Postup:
Vše smícháme a připravíme si těsto, které necháme odpočinout. Rohlíčky buď tvarujeme nebo vykrajujeme z těsta, které si předtím vyválíme. Pečeme na 180 stupňů v předehřáté troubě. Horké obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem.
Tvarohové těsto na slano i na sladko.
Recepty
OTEVŘI
Zázvorový likér
0,5 l vodky (bez metylalkoholu),
125 g medu (asi 6 lžic),
125 g čerstvě nastrouhaného zázvoru,
1 oloupaný a na plátky nakrájený citron
Vše necháme louhovat 3 dny v širší sklenici, občas zatřepeme,
potom přecedíme zpět do láhve a večer užíváme malého panáka.
Celou zimu nebudeme nachlazení a chřipka se nám také vyhne.
Jak si doma udělat domácí máslo!!!
OTEVŘI
ZPĚT