Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

flowers.gif 

 

Shirley Temple
 
 
Shirley Temple Collection Vol. 1 (Region 1 DVD)

 flowers.gif

    

 

Shirley Temple

 

Životopis  

 
Shirley Jane Temple se narodila 23. dubna 1928, v Santa Monica – Calfornia. Americká filmová herečka, a nejslavnější dětská filmová hvězda všech dob, později působila v politice a diplomacii.
 
 
 flowers.gif
 


Tak to byla Shirley Temple, později známá v diplomatickém světě jako Shirley Temple - Black. V letech 1989-1993 byla velvyslankyní USA v Československu a Česku.
 
flowers.gif
 
The Little Colonel (Region 1 DVD)
flowers.gif
 

Narodila se v Santa Monica v Kalifornii ve velmi skromných poměrech. Od svých 4 let už hrála ve filmu. Velice rychle se stala velmi známou a obdivovanou dětskou filmovou herečkou. Už v roce 1934 jí byla udělena cena americké akademie - Oscar. Z těch známějších filmů to byly : Malý plukovník, Malý rebel – rok 1935, Dimplex , Malá bohatá holčička – rok 1936, Heidi – 1937, Malá Miss Broadway – 1938, Malá princezna – 1939, Modrý pták – 1940, a od roku 1941 – 1949, kdy ukončila svou hereckou kariéru jako mladá dívka – 16 let
filmy : Kathleen, Když jsi odešel, Kiss and Tell, Honeymoon, That Hagen Girl, Fort Apache, Kiss for Corliss, Adventure in Baltimore, Story of Seabiscuit…. Natočila také deset dokumentárních filmů.
 
 flowers.gif
 
Stand Up And Cheer (Region 1 DVD)
 
 flowers.gif
 
 

Shirley se poprvé vdala ve svých šestnácti letech, za herce Johna Agara. Po třech letech manželství se jim narodila dcera Linda Susan Agarová (1948). V roce 1949 ale podává slavná Shirley žádost o rozvod, a odchází od filmu.
 
 flowers.gif
 
 

Odjíždí na Havaj, kde poznává jak prohlásila „muže svého života“ - podnikatele Charlese Aldena Blacka. V roce 1950 se za něj vdala. A v roce 1952 se jim narodil syn Charlie, a později dvě dcery Lori a Susanah. Koncem padesátých let se znovu objevila jako herečka. Tentokrát se uplatnila v divadle a televizi.
 
flowers.gif 
 Shirley Temple Collection Vol. 3 (Region 1 DVD)
 
 flowers.gif
 
 

V roce 1967 kandidovala do Kongresu. Zastupovala USA v OSN v letech 1969- 70, a Státy zastupovala také jako velvyslankyně v Ghaně v r.1974- 76, a v Česku rok - 1989-93. Bylo jí uděleno několik čestných doktorátů : Universita Santa Clara, Universita Lehigh, College Notre Dame. Je členkou Americké akademie diplomacie, a členkou její správní rady. Je současně majitelkou, a nositelkou velkého množství různých čestných vyznamenání, ale nejvýznamnějším je pro ni titul – „Čestný důstojník zahraniční služby“, který obdržela v roce 1987.
 
 
 
 flowers.gif
 Dimples (Region 1 DVD)
flowers.gif
 
Curly Top (Region 1 DVD)
flowers.gif
SLECINKY.EU
 flowers.gif

flowers.gif 

Oficiální stránky Shirley Temple

www.shirleytemple.com

 

ZPĚT

Vítejte u JANY

 

Náhledy fotografií ze složky Shirley Temple